Ką reikia žinoti įrenginėjant namo stogą

Ką reikia žinoti įrenginėjant namo stogąRuošiantis įrengti namo stogą, visų pirma, reikia tinkamai parinkti ir įrengti stogo konstrukciją. Kokybiškai suręstas pagrindas yra atsparus išorės poveikiui, apkrovoms ir užtikrina galimybę įsirengti patinkančią stogo dangą. Hidroizoliacinis paklotas užtikrina papildomą stogo apsaugą nuo vandens ir padidina jo ilgaamžiškumą. Paklotu būtina padengti visą stogo paviršių išilgai stogo šlaito arba nuo kraigo žemyn iki karnizo.

Hidroizoliacinis paklotas tvirtinamas jį prispaudžiant išilginiu grebėstu prie gegnės, o dangos lakštai turi persidengti ne mažiau kaip 10 cm. Nesusiklijuojanti kraštinė turi būti užsandarinama tam skirtomis medžiagomis (lipniomis juostomis, bituminiais klijais ar butilo juostelėmis).

Stogo konstrukcijos detalės, į kuriuos remiasi gegnės – murlotai – dedami ant hidroizoliacijos sluoksnio tam, kad nebūtų tiesioginės sąveikos su betonu. Tokiu būdu mediena apsaugoma nuo puvimo ir prailginimas jos tarnavimo laikas. Mediniai murlotai ankeruojami metaliniais strypais į sienų korpusą ne rečiau kaip kas 90 cm per visą ilgį.

Tuo tarpu gegnės tvirtinamos kampiniais tvirtinimo elementais, viela pririšamos prie murlotų ir sustyguojamos. Skirtingoms stogo dangoms gegnės montuojamos nevienodai: keraminėms ir betoninėms čerpėms kas 60 cm skardos, lakštams ir lanksčiosioms bituminėms čerpelėms kas 90 cm.

Įrengiant stogą, svarbu atkreipti dėmesį į sandarinimo medžiagas. Būtina namo konstrukcijos dalis – statybinė hidroizoliacinė plėvelė. Ji apsaugo nuo vėjo, kritulių, vandens, absorbuoja kondensatą ir yra tvirtinama ant gegnių, paspaudžiant išilginiais grebėstais. Mes siūlome difuzines (kvėpuojančias) ir hidroizoliacines plėveles, kurios naudojamos apšiltintoms, ir šaltoms pastogėms.

Toliau tvirtinami skersiniai grebėstai – mediniai tašeliai, prie kurių tvirtinamos stogo čerpės arba įrengiamas ištisinis pagrindas iš OSB plokščių, ant kurio tvirtinamos lanksčiosios bituminės čerpės. Pastogės vėdinimo funkciją užtikrina išilginiai grebėstai – tai tašeliai, kurie dar vadinami ventiliaciniais, o ant jų tvirtinami skersiniai grebėstai. Pritvirtinus skersinius grebėstus, galima dengti stogą pasirinktomis čerpėmis, kurios tvirtinamos specialiais kabliukais.

Ką reikia žinoti įrenginėjant namo stogąStogo dengimą reikia pradėti nuo stogo konstrukcijos apačios ir čerpes dengti į viršų. Prie grebėstų čerpės tvirtinamos specialiais laikikliais: medvaržčiais, kabliukais, nupjautos čerpės laikikliais, kraigo čerpės laikikliais ir t. t. Rekomenduojama sumontuoti paukščių užtvaras tam, kad jie negalėtų patekti po stogo danga.

Dar vienas ne mažiau svarbus elementas – stogo kraigas. Tai specialios čerpės ir sandarinimo elementai, kurie ne tik sulaiko sniegą, lietų, medžių lapus nuo patekimo po čerpėmis, bet ir užtikrina nuolatinę stogo konstrukcijos ventiliaciją. Tai leidžia medinei stogo konstrukcijai tarnauti tiek pat ilgai, kiek tarnauja šiuolaikiška, kokybiška stogo danga. Ypatingai kruopščiai ir sandariai reikia įrengti stogo latako vietas – tam naudojamas nerūdijantis stoglatakis iš aliuminio, kuris tvirtinamas stoglatakio laikikliais, o jo kraštai sandarinami prisiklijuojančiomis stoglatakio tarpinėmis.

Dengiant bet kokio tipo stogą būtina pasirūpinti stogo saugumo detalėmis. Net jei namų savininkui ant stogo tenka užlipti retai, būtina įrengti stogo kopėtėles ir tiltelius, kurie užtikrina tako iki reikiamos vietos horizontalumą ir tvirtumą. Tilteliai reikalingi stogams su didesniu nei 7 laipsniai nuolydžiu.

Taip pat derėtų sumontuoti apžvalgos aikštelę – kažkada vis tiek prireiks pravalyti kaminą. Sniego gaudytuvai apsaugo nuo sniego nuošliaužų ir žmones, ir kitus stogo elementus (pavyzdžiui, lietvamzdžius kaminėlius). Jei savarankiškai komplektuojate stogą, įvertinkite ar nereikia įtraukti stogo liuko, čerpės-antenos lizdo, ventiliacinių kaminėlių ir pan. Visi šie stogo priedai tinka įvairiems pastatams: individualiems namams, kotedžams, daugiaaukščiams namams, visuomeninės ar poilsio paskirties bei švietimo įstaigoms.

Samanos-stopKad stogo danga ilgiau tarnautų, patikrinkite jos būklę bent kartą per metus. Neleiskite įsišaknyti samanoms. Vos pastebėję žalią pūkelį, apdorokite savo stogą priemone „Samanos-stop“.

Valydami stogą naudokite tik minkštą šepetį, kad nepažeistumėte stogo dangos apsauginio sluoksnio. Jei šiukšlės didelės, pašalinkite jas tiesiog rankomis.

Reguliariai tikrinkite lietaus nuvedimo sistemą ir išvalykite, jei matote, jog ten prisikaupė šiukšlių. Nedelskite, jei pastebėsite, kad Jūsų stogui reikalingas remontas. Kuo anksčiau jį sutvarkysite, tuo išlaidos Jūsų stogo remontui bus mažesnės.